پایگاه شخصی دکتر محمد حسن قدیری ابیانه

دکترای علوم استراتژیک با گرایش مدیریت استراتژیک، معمار پایه یک و عضو نظام مهندسی، مدیر انجمن نخبگان جهان اسلام، سفیرسابق در مکزیک و استرالیا

پایگاه شخصی دکتر محمد حسن قدیری ابیانه

دکترای علوم استراتژیک با گرایش مدیریت استراتژیک، معمار پایه یک و عضو نظام مهندسی، مدیر انجمن نخبگان جهان اسلام، سفیرسابق در مکزیک و استرالیا

اطلاعیه : جهت عضویت و مطالعه مطالب، به آدرس ghadiri1404@ در تلگرام، بپیوندید
محمد حسین قدیری ابیانه
فیلم معرفی قدیری ابیانه در کادر زیر:
Loading
پیوندها
پیوندهای روزانه
طبقه بندی موضوعی
محمد حسین قدیری ابیانه
آخرین نظرات

شنبه, ۲۴ آذر ۱۳۹۷، ۰۵:۲۰ ب.ظ

۰

اخیرامقام معظم رهبری، در جلسه درس خارج خود، به نواقص و ایراداتی چند که در قانون بازنشستگی موجود بوده، اشاره کرده اند وبه مجلس توصیه نمودند که ایرادات آن را برطرف کنند. با توجه به این موضوع، دکترمحمدحسن قدیری ابیانه؛ دیپلمات اسبق ایران درمکزیک و استرالیا و کارشناس مدیریت استراتژیک در گفت وگو با رسالت با تاکید براینکه کارآمدی بهترین ملاک سن بازنشستگی مدیران است، گفت: پست های مدیریتی وحکومتی، محل کسب تجربه و تجربه اندوزی، نیست.

 قدیری ابیانه درارتباط با ایرادات مصوبه مجلس شورای اسلامی درباره منع به کارگیری بازنشستگان، گفت: قبل ازانقلاب، متوسط امید به زندگی 52 سال بود، درحالی که برای مثال میزان حجم صادرات نفت در شرایط قبل از تحریم، به ازای هر ایرانی بیش از 5 برابر زمان کنونی بود. وقتی عمرمتوسط 52 سال است طبیعتا سن بازنشستگی پس از حدود30 سال کار خواهد بود و شخص درسن 50 سالگی بازنشسته شود و از50 تا 52 سالگی هم 2سال به طور متوسط عمر بازنشستگی خواهد شد، اما وقتی که امروزه امید به زندگی در بین ما برای آقایان به 72 و خانم ها به 76 سال رسیده است این بدین معناست که به ازای هرسال قبل از انقلاب، 6 ماه به میزان امید به زندگی اضافه شده است، بنابراین اینجا باید سن بازنشستگی ما هم بالاتر برود و به 30 سال محدود نشود. 

امروزه خیلی از کشورهای اروپا یا غرب، با توجه به اینکه سن متوسط یا امید به زندگی شان افزایش پیداکرده، به نسبت آن سن بازنشستگی را هم بالابرده اند. با این حساب، یک عده ای دنبال این هستند که سن بازنشستگی را پایین تر از آنچه که هست بیاورند، استدلالشان هم این است که می گویند اینها بروند تا جوان ترها بیایند سر کار! سن بازنشستگی در آمریکا و آلمان 67 سال است، در اینجا اگر 50 سالگی سن بازنشستگی باشد با آنجا 17 سال تفاوت دارد. ما 17 سال به دو نفرحقوق می دهیم درحالی که آنها به یک نفر حقوق می دهند، در دنیا نسبت شاغلین به بازنشسته ها بیش از 6 شاغل درقبال یک بازنشسته است، درایران تعداد بازنشسته ها بیش از شاغلین است. ما 8/5 میلیون حقوق بگیر داریم که 4/5 میلیون آن ها بازنشسته هستند و تنها 4 میلیون آن ها شاغل هستند. این ازنظر اقتصادی یک فاجعه است و اقتصاد کشور کشش این همه ولخرجی را ندارد. افکار عمومی ایران خیال می کند که استخدام برای حل مشکل اشتغال افراد است، درحالی که هدف از استخدام حل مشکل اشتغال نیست، بلکه هدف برداشتن باری از دوش مردم و کشور است. بنابراین افراد تا زمانی که توان کار دارند باید کار کنند. مردم از این مسئله غافل اند که در واقع آن ها هستند که این باراضافی بازنشستگان را دارند پرداخت می کنند. بیت المال متعلق به همه مردم است، چرا باید مردم پول کسانی را بدهند که توان کار دارند ولی کار نمی کنند؟! اصلا ما مسئله را اشتباه فهمیده ایم ! مثلا گفته می شود که جوان ترها هم بروند این پست ها را تجربه کنند، درحالی که به این نکته توجه نمی شود که پست های مدیریتی و حکومتی، محل کسب تجربه و تجربه اندوزی نیست بلکه محل تجربه پس دادن هست. وی با تاکید براینکه قانون منع به کارگیری بازنشستگان نیاز به اصلاح اساسی دارد و سن بازنشستگی باید بالا برود و کارآمدی افراد ملاک کار قرار بگیرد ،گفت: برای مثال در بخش خصوصی طرف مغازه دارد و تا زمانی که زنده است کار می کند و وقتی که از دنیا رفت کرکره مغازه را پایین می کشند. در اسلام کار عزت است. ما باید نیروهایمان را در حد توانایی شان به کار بگیریم و امورکشور را پیش ببریم. این قانون این اشکال اساسی را دارد که اگر این طور باشد ما خیلی از جراحان زبده کشور را همانند پروفسورسمیعی و... را باید بازنشسته کنیم، ما باید توجه داشته باشیم که همانند سایر کشورهای دنیا، نسبت شاغلین به بازنشستگان را 6 به یک کنیم، یعنی 6 شاغل به نسبت یک بازنشسته. اکنون می گویند که از 20 صندوق بازنشستگی موجود در کشور، 18 تایشان ورشکسته شده اند، خب ما نمی توانیم با این روال ادامه دهیم. یک عده ای هم در مجلس نشسته اند که متاسفانه حواسشان نیست و تصورات عوامانه دارند، آن ها هرچقدر هم دلسوز باشند ولی با وضع این قوانین، مشکلاتی را نیز به وجود آورده اند.

قدیری ابیانه درپاسخ به اینکه درحال حاضر بسته بودن حلقه های مدیریتی دولت به یک معضل بزرگ تبدیل شده و به ذهن ها خطور می کند که ناکارآمدی دولت ها، ناشی از مسن بودن مدیران آن هاست، گفت: اگر تجربه در حکومت ملاک باشد باید از افرادی که صاحب تجربه اند استفاده شود، البته مشاغلی هم هستند که ممکن است در آن ها سن ملاک اصلی برای کار باشد؛ مثلا در بازی فوتبال، 30 سالگی سن پیری است، در مرجعیت 70 یا 75 سالگی سن جوانی است یا مثلا برای مجمع تشخیص مصلحت نظام، 75 یا 80 سالگی هم سن زیادی محسوب نمی شود چون قرار نیست که دوندگی کنند. متاسفانه ما شاهدیم، کسانی که شغل یا پستی در حکومت می گیرند، سریعا فامیل و اقوام خود را سرکار می گذارند، این اشکال است، یعنی حلقه بسته مدیریت هم اشکال است. ما این را در استخدام رسمی هم داریم؛ امروزه در دنیا همه به دنبال ایجاد ناامنی شغلی هستند، درحالی که ما به دنبال ایجاد امنیت شغلی برای افراد هستیم به طوری که وقتی کسی استخدام رسمی می شود دیگر خیالش راحت است که تا 30 سال سر کار خود باقی خواهد ماند! وی در پاسخ به این سوال که حلقه های بسته مدیریتی موجب شده که جوانان لایق توانا برسرکارنیایند، گفت: این حلقه بسته را باید شکاند، هرکسی که تواناتر است کار را انجام بدهد. حالا اگر نیروی کارآمدتر جوان تر است که چه بهتر؛ اما این بدان معنا نیست که اگر امروز 10 سال بنده جایی مدیر باشم و کسی بهتر از من پیدا شد من بروم بازنشسته بشوم و بقیه عمرم را حقوق بازنشستگی بگیرم. قرار نیست اگر کسی کار نمی کند حقوق بگیرد، مگر اینکه ناتوان بشوند، درحالی که در بسیاری موارد کسانی که بازنشسته می شوند می روند و جای دیگر مشغول می شوند و حقوق می گیرند. خب اگر توانایی دارد چرا هم به این فرد حقوق بازنشستگی بدهیم و هم به فرد جدید؟ اینجا اشکال این است که مردم چون این پول را پول خود نمی دانند راضی به این مسئله می شوند و از کنار آن به سادگی می گذرند. وی افزود: شما با این قانون کشور را از افراد توانایی که بهتر می توانند تصمیم بگیرند محروم می کنید. قرار نیست ما برای درست کردن ابرو چشم را کور کنیم، بعد هم این طور نیست که اگر افراد و جوانان لایقی بخواهند خودشان را نشان بدهند و تاثیرگذار باشند، حتما باید مدیر، وزیر و... باشند، یعنی اگر یک نفر کارشناس خوبی باشد، قطعا در دستگاه بسیاری از کارها را می تواند انجام دهد. نظر من این است و مطمئنم با این تصمیم مجلس هم مملکت و هم مردم ما مظلوم واقع شدند و خواهند شد، چون با تصویب این قانون امکان به کارگیری از تجربیات افراد خبره وجود ندارد تا جایی که حتی نمی توانند نظر مشورتی بدهند! 

رهبری هم مظلوم واقع شدند، وقتی وزیر بهداشت می گوید که: «این افراد به دلیل تجربه بهتر می توانند وزارت بهداشت را اداره کنند» و رهبری هم به خاطر حفظ جان مردم مجوز صادر می کند و یک عده ای هم علیه رهبری جوسازی می کنند. لذا بسیار ضروری است که این قانون نیز اصلاح شود.

 روزنامه رسالت، شماره 9382 به تاریخ 22/9/97، صفحه 10 (اجتماعی) 

لینک کوتاه به این مطلب:     

magiran.com/n3840210

 

۹۷/۰۹/۲۴

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">