پایگاه شخصی دکتر محمد حسن قدیری ابیانه

دکترای علوم استراتژیک با گرایش مدیریت استراتژیک، معمار پایه یک و عضو نظام مهندسی، مدیر انجمن نخبگان جهان اسلام، سفیرسابق در مکزیک و استرالیا

پایگاه شخصی دکتر محمد حسن قدیری ابیانه

دکترای علوم استراتژیک با گرایش مدیریت استراتژیک، معمار پایه یک و عضو نظام مهندسی، مدیر انجمن نخبگان جهان اسلام، سفیرسابق در مکزیک و استرالیا

اطلاعیه : جهت عضویت و مطالعه مطالب، به آدرس ghadiri1404@ در تلگرام، بپیوندید
محمد حسین قدیری ابیانه
فیلم معرفی قدیری ابیانه در کادر زیر:
Loading
پیوندها
پیوندهای روزانه
طبقه بندی موضوعی
محمد حسین قدیری ابیانه
آخرین نظرات
  • ۲۷ بهمن ۹۷، ۱۹:۴۱ - صادق
    احسنت

پنجشنبه, ۳ خرداد ۱۳۹۷، ۰۴:۴۶ ب.ظ

۰

قدیری ابیانه کارشناس مسائل بین الملل گفت: اگر اروپایی‌ها به شروط رهبری عمل نکنند ایران دلیلی برای ماندن در برجام نمی‌بیند و غنی‌سازی را از سر خواهد گرفت. کشور نیاز به وحدت مستحکم دارد و محور این وحدت نیز مقام معظم رهبری است.

محمدحسن قدیری‌ابیانه کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، در مورد اعلام شروط ایران برای ادامه برجام با اروپا از سوی رهبر انقلاب گفت: اروپایی‌ها اعلام کردند که از برجام و ادامه آن حمایت می‌کنند. اما در واقع از برجامی دارند حمایت می‌کنند که ایران به تمام تعهداتش عمل کرده اما نه آمریکا و نه اروپا به تعهدات خودشان عمل نکرده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه تحریم‌های اصلی پس از برجام رفع نشده است، خاطرنشان کرد: اصل برجام بر این بود که این تحریم‌ها برداشته شود. در حالی که آمریکایی‌ها نه تنها چه در دوران اوباما و چه در دوران ترامپ تحریم‌ها را لغو نکردند بلکه به بهانه‌های مختلف آن را افزایش دادند.

قدیری‌ابیانه گفت: آمریکا بعد از خروج از برجام اعلام کرده که تحریم‌های بیشتری را وضع خواهد کرد. شروطی که رهبر انقلاب گذاشته‌اند بر این بود که اروپایی‌ها در حقیقت نه تنها به وعده‌های خود در برجام عمل کنند بلکه باید غیبت آمریکا و تحریم‌هایی که افزوده است را جبران کنند.

وی تصریح کرد: در غیر این صورت روح و جسم برجام برقرار نیست. هر چند غربی‌ها اعلام کنند که از برجام حمایت می‌کنند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل اظهار داشت: توقعی غیر از این در مورد اروپایی‌ها برای ماندن در برجام بی‌اهمیت است. ضمن اینکه باید اروپایی‌ها ضمانت عملی دهند نه اینکه وعده دهند. حتی امضای پای ضمانت‌نامه هم کفایت نمی‌کند. کما اینکه هم آمریکا و هم اروپایی‌ها برجام را به تائید شورای امنیت سازمان ملل رساندند و خود و آمریکا باید به آن عمل می‌کردند. این در حالی است که مطابق با بازرسی‌های آژانس بین‌المللی هسته‌ای ایران به تمام تعهدات خود عمل کرده بود.

قدیری‌ابیانه تاکید کرد: ایران به تمام تعهدات خود حتی پیش از آنکه غربی‌ها اعلام آغاز برجام را کنند، عمل کرده بود. ضمن آنکه همین اروپایی‌ها قبلا بدعهدی خود را به اثبات رسانده بودند.

وی در مورد بدعهدی اروپایی‌ها در پرونده هسته‌ای ایران اظهار داشت: در سال‌های 82 و 83 توافقی که به نام توافق سعدآباد مشهور شد سه وزیر اروپایی پای آن را امضا کرده بودند. بعد از معلق کردن تاسیسات مورد نظر هسته‌ای ایران اعلام کردند که باید همه تاسیسات هسته‌ای برچیده شود و فقط در این صورت است که آنها به صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران اعتراف می‌کنند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل افزود: این در حالی است که هم آنها و هم آمریکا اطمینان داشتند که برنامه هسته‌ای ایران صلح‌آمیز است.

در حالی که بوش، دیک‌چنی و رامسفلد مرتب از خطر هسته‌ای شدن ایران دم می‌زدند در سال2007 تعداد 16 سازمان اطلاعاتی و امنیتی آمریکا به درخواست کنگره گزارشی منتشر کردند که ایران هیچ برنامه‌ای برای ساخت بمب هسته‌ای ندارد و در حقیقت ادعای کاخ سفید را تکذیب کردند.

وی در ادامه گفت: درخواست کنگره بهانه‌ای برای این سازمان‌ها شد تا بخشی از حقیقت را بگویند. این مسئله برای آن نبود که به نفع ایران کار کنند بلکه آنها متوجه شده بودند این جناح جنگ‌طلب ممکن است جنگی را با ایران آغاز کنند که آمریکا جز با استخوان‌های شکسته نتواند از آن خارج شود. در حقیقت اقدام 16 سازمان اطلاعاتی و امنیتی آمریکا یک اقدام وطن‌پرستانه برای نجات آمریکا بود.

قدیری‌ابیانه ادامه داد: الان هم ترامپ، پمپئو و نتانیاهو می‌دانند که دروغگویانی بیش نیستند و آنچه ادعا می‌کنند دروغ است اما دروغ گفتن برای آنها بخشی از سیاست است. کما اینکه هم اکنون رسانه‌های آمریکایی به کرات دروغ‌های ترامپ را برشمرده‌اند.

وی در مورد دروغ گفتن‌های ترامپ اظهار داشت:‌ رسانه‌های آمریکایی مدعی هستند تعداد دروغ‌های ترامپ از 3 هزار تا در یک سال گذشته فراتر رفته است. یعنی روزانه بیش از 8 دروغ توسط ترامپ گفته می‌شود.

این کارشناس مسائل بین‌الملل گفت:‌اگر ایران از قطعنامه 2231 که مربوط به برجام است تخطی کرده بود فورا آن را در شورای امنیت مطرح می‌کردند. حال که آمریکا از این قطعنامه تخلف کرده است کشورهای اروپایی باید موضوع را در شورای امنیت مطرح و خواستار محکومیت آمریکا شوند. هر چند آمریکا حق وتو دارد اما طرح این موضوع در شورای امنیت توسط کشورهای اروپایی می‌تواند علامتی باشد مبنی بر جدی بودن اروپایی‌ها در دفاع از برجام.

قدیری‌ابیانه اضافه کرد: اروپایی‌ها هر چند اقدام آمریکا در خروج از برجام را نقد می‌کنند و بر لغو نشدن برجام تاکید می‌کنند اما مقامات اروپایی به دفعات اعلام کردند که نمی‌توانند جلوی تحریم‌های آمریکا علیه ایران و حتی تحریم علیه خود شرکت‌ها و بانک‌های اروپایی که با ایران مطابق برجام عمل می‌کنند، بگیرند.

وی اضافه کرد:‌ در حالی که نه تنها برای این شرکت‌ها نباید محدودیت برای روابطوبا ایران باشد بلکه باید شرکت‌های اروپایی و شرکت‌های سایر کشورها باید بتوانند قراردادهای بعدی را منعقد کنند. اگر به شروط رهبری عمل نکنند ایران دلیلی برای ماندن در برجام نمی‌بیند و غنی‌سازی را از سر خواهد گرفت.

این کارشناس مسائل بین‌الملل اظهار داشت: ما برای تولید صفحات سوخت هسته‌ای و تولید رادیو داروها به تولید اورانیوم 20 درصد غنی شده نیاز داریم. امکان ساخت کشتی‌ها با سوخت هسته‌ای که نیازمند سوخت 60 درصد است نیز وجود دارد و ایران می‌تواند مطابق با NPT آن را تولید کند. زیرا برای سلاح هسته‌ای به کار نمی‌برد بلکه برای سوخت هسته‌ای به کار می‌رود.

قدیری‌ابیانه اعلام کرد: ایران می تواند اورانیوم غنی‌شده با درجه بالا را برای تجارت و فروش به کشورهایی که نیاز به اورانیوم غنی‌شده دارند، تولید و صادر کنند. هیچ دلیلی برای اینکه ایران وارد این عرصه نشود وجود ندارد.

وی گفت: حال اگر اروپایی‌ها می‌ترسند و می‌لرزند اینجا پاسخ آقای روحانی را می‌طلب که بگوید به جهنم بروند و اگر شعار حفظ برجام را می‌دهند و برخلاف تعهدات خود عمل می‌کنند بروند دست و صورت خود را با آب و صابون بشویند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل اظهار داشت: ما باید مراقب باشیم که در کنار جنگ اقتصادی با آمریکا و نفاق اروپا در یک جنگ تبلیغاتی به سر می‌بریم. آمریکایی‌ها می‌خواهند بگویند چون ایران برجام را رعایت نکرده آمریکا از برجام خارج شده است و در حقیقت در سطح تبلیغات بین‌المللی مقصر این قضیه را ایران جلوه دهد.

قدیری‌ابیانه در مورد اهمیت وحدت در کشور پس از خروج آمریکا از برجام، خاطر نشان کرد: هر چند دولتمردان ما در تدوین برجام اشتباهاتی داشتند اما آن کسی که به تعهد خود عمل نکرده آمریکا و اروپا است و ما هم باید در مرحله کنونی همگی انگشت اتهام را به سمت بیگانگان به خصوص آمریکا بگیریم و نگذاریم آنها از این مهلکه تبلیغی خود را نجات دهند.

وی اضافه کرد: کشور نیاز به وحدت مستحکم دارد و محور این وحدت نیز مقام معظم رهبری است. همه مردم و جناح‌ها و همه دستگاه‌ها باید تعهد خویش به این محور را بیش از پیش به نمایش بگذارند. کما اینکه غربی‌ها این نگرانی را دارند که نزد افکار عمومی ایران و جهان؛ صحت تحلیل و پیش‌بینی‌های مقام معظم رهبری در مورد ماهیت آمریکا و فرجام برجام دقیق بوده و به اثبات برسد.

fna.ir/bmkdy4

۹۷/۰۳/۰۳

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">