پایگاه شخصی دکتر محمد حسن قدیری ابیانه

دکترای علوم استراتژیک با گرایش مدیریت استراتژیک، معمار پایه یک و عضو نظام مهندسی، مدیر انجمن نخبگان جهان اسلام، سفیرسابق در مکزیک و استرالیا

پایگاه شخصی دکتر محمد حسن قدیری ابیانه

دکترای علوم استراتژیک با گرایش مدیریت استراتژیک، معمار پایه یک و عضو نظام مهندسی، مدیر انجمن نخبگان جهان اسلام، سفیرسابق در مکزیک و استرالیا

اطلاعیه : جهت عضویت و مطالعه مطالب، به آدرس ghadiri1404@ در تلگرام، بپیوندید
محمد حسین قدیری ابیانه
فیلم معرفی قدیری ابیانه در کادر زیر:
Loading
پیوندها
پیوندهای روزانه
طبقه بندی موضوعی
محمد حسین قدیری ابیانه
آخرین نظرات
  • ۲۳ فروردين ۹۷، ۱۰:۵۸ - محمد جواد
    احسنت

شنبه, ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۱، ۱۰:۵۳ ب.ظ

۴

گزارش مناظره صادق زیباکلام و قدیری ابیانه

شنبه, ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۱، ۱۰:۵۳ ب.ظ
مناظره آقایان قدیری ابیانه و زیباکلام پیرامون رابطه با آمریکا روز دوشنبه 25 اردیبهشت در شهر ساری در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساعت14 به دعوت انجمن اسلامی دانشجویان برگزار گردید.

متن زیر خلاصه ای از این مذاکرات است:صادق زیباکلام در مناظره با محمدحسن قدیری ابیانه در دانشگاه علوم‌کشاورزی و منابع‌طبیعی ساری که با موضوع رابطه با آمریکا برگزار شد، اظهار داشت:‌همه با صورت مسئله دشمنی ایران و آمریکا آشنا هستید.

 وی با اشاره به اینکه معمولا لیست بلندبالایی از ظلم‌ها و جنایت‌هایی که آمریکایی‌ها علیه ما انجام دادند وجود دارد، تصریح کرد:‌این لیست به سه قسمت تقسیم می‌شود.

 این استاد دانشگاه با بیان اینکه دوره نخست مربوط به کودتای 28 مرداد سال 32 تا دوران انقلاب است، گفت:‌گفته شده در این دوره جلوی رشد و توسعه علمی ما را گرفته،صنایع و کشاورزی ایران را نابود کردند و سعی آنها بر این بود که فرهنگ ملی، اسلامی و ایرانی ما را با به روی کار آوردن فرهنگ غربی، پایمال کنند.

 وی با اشاره به اینکه جنایات آمریکا در دور دوم مربوط به دوران انقلاب است که تا دقیقه 90 از رژیم شاه پشتیبانی کردند، افزود:‌ شاه را ترغیب می‌کردند که همچنان مقاومت و کشتار کند اما نیروی انقلاب عظیم بود و آنها نتوانستند کاری کنند.

 زیباکلام ادامه داد:‌دوره سوم که همچنان ادامه دارد از 22 بهمن 57 تا به امروز است که در این زمینه تحریم‌ها، جنگ ایران و عراق، به کار گرفتن لیبرال‌ها در اوایل پیروزی انقلاب و تجهیز گروه‌ها و جریاناتی که به عنوان قومیت‌ها و اقلیت‌ها یاد می‌کنند،مطرح شده است.

  

چرا آمریکا علیه ما اقدام کرده است؟

 وی خاطرنشان کرد:‌در پاسخ به این سؤال که چرا آمریکا این اقدامات را علیه ما انجام داده پاسخ گفته می‌شود چون در ایران منافعی داشتند و پیروزی انقلاب و استقلال جمهوری اسلامی باعث شد آنها منافع خود را از دست بدهند و جز بغض و کینه و دشمنی نمی‌توان انتظار دیگری از آنها داشت که اگر حاضر می‌شدیم سرسپرده آنها شده و مستقل نبوده و همچنان تابع آنها باشیم، با ما کاری نداشتند و مشکلی ایجاد نمی‌کردند.

زیباکلام یادآور شد:‌در دلیل دوم، گفته می‌شود که چون ما به دنیا نشان دادیم می شود در مقابل آمریکا ایستاد و ما ایستادیم، اگر مصالحه کنیم و با آنها کنار آمده و پشت میز مذاکره بنشینیم، کشورها و نهضت‌های دیگر که الگویی برای آنها هستیم ، ناامید شده و می‌گویند ایران که در این زمینه علمدار بود در حال مذاکره است.

استاد دانشگاه تهران با اشاره به مباحثی که اخیرا در خصوص نامه آیت‌الله هاشمی رفسجانی به امام راحل پیش آمد، گفت: در خصوص کیفرخواست سه بخشی که مسائل ایران و آمریکا در قبل، دوران و بعد از انقلاب است، چند نکته را می‌خواهم بگویم.

زیباکلام، بیان داشت:‌ اگر علت دشمنی ما با آمریکا و آمریکا با ما به واسطه این موضوع باشد که چون ایران می‌خواهد مستقل باشد و آنها استقلال ما را برنمی‌تابند پس با ما دشمنی می‌کنند؛ معنی این حرف این می‌شود که یعنی در این کره خاکی هیچ کشور مستقلی وجود ندارد ، تنها کشوری که خدا مستقل آفریده ایران است و مابقی نوکر و مزدور هستند مانند ترکیه، برزیل، آرژانتین و هند؛ اگر اینها هم مثل ما مستقل بودند، آیا با آمریکا مشکل پیدا می‌کردند؟

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران افزود:‌با این تفکر، یعنی در دنیا سه کشور ایران، کره شمالی و کوبا هستند که نوکر نیستند و الباقی به عنوان نوکر آمریکا، صبح‌ها کارت می‌زنند و این یک معنی این حرف می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ‌معنی دیگر این است که نهضت‌هایی در دنیا از اینکه ایران در مقابل آمریکا ایستاده الگو گرفته‌اند، ادامه داد:‌ آقای قدیری ابیانه یک جنبش را مثال بزند که ترسش ریخته و در برابر آمریکا ایستاده و پشتیبانش پس از خداوند متعال، جمهوری اسلامی ایران است.

 

آقای قدیری ابیانه با یک نفر به اسم آمریکا مشکل دارد

 زیبا کلام در قسمت دوم سخنان خود اظهار داشت: تا صبح هم به صحبت‌های آقای قدیری ابیانه گوش بدهید نمی‌توانید بفهمید که مشکل ما با آمریکا چیست.

وی خاطرنشان کرد:‌اگر از بن‌لادن و القاعده بپرسید چه مشکلی با غرب و آمریکا دارند آنها خواهند گفت که کفر امت واحده است و غرب و آمریکا در تضاد با اسلام هستند و کره و کوبا هم در بیان مسائل خود با آمریکا خواهند گفت چون غرب با مارکسیت‌ها مخالف است.

این تحلیلگر حوزه سیاسی بیان داشت: ‌اگر آقای قدیری ابیانه مانند القاعده و مارکسیست‌ها بگوید چه مشکلی با آمریکا دارد آدم می‌توانست بفهمد اما نکته جالب این است که آقای قدیری ابیانه با انگلیس، آلمان، فرانسه، اسپانیا و روسیه و عالم و آدم رابطه دارد و در این میان با یک نفر به اسم آمریکا مشکل دارد.

وی خاطرنشان کرد:‌ اگر آقای قدیری ابیانه بخواهد به این سؤال که چرا آمریکایی‌ها استقلال ما را به رسمیت نمی‌شناسند، پاسخ دهد؛ مثنوی است که هفتاد من کاغذ می‌خواهد.

 

آقای قدیری ابیانه از خواب بیدار شو!؛

 زیباکلام افزود:‌ آقای قدیری ابیانه می‌گوید آمریکایی‌ها می‌خواهند ما به نفت وابسته باشیم و سؤال این است که آمریکا می‌خواهد یا مجموعه غرب هم خواستار همین مسئله است.

وی با اشاره به اینکه که اگر در زمان شاه ایران را وابسته به نفت کرده و جلوی پیشرفت ما را گرفتند، ادامه داد:‌آقای ابیانه، 33 سال است که مملکت دست شما است.

زیباکلام با بیان اینکه یک نفر آمار را به قدیری ابیانه بگوید، مسلمان نیستید اگر نگویید، تصریح کرد: در زمان هاشمی رفسنجانی بودجه با نفت بشکه‌ای 24 دلار و در دولت اصلاحات با نفت بشکه‌ای 34 دلار بسته می‌شد.

وی افزود:‌آقای قدیری ابیانه شما می‌دانید سال گذشته بودجه با نفت بشکه‌ای 80 دلار و امسال با نفت بشکه‌ای 85 دلار بسته شد؟

زیباکلام با بیا اینکه آقای قدیری ابیانه از خواب بیدار شو، چقدر می‌خواهی بخوابی، یادآور شد:‌امروز پس از 33 سال ، از زمان شاه به مراتب بیشتر وابسته به نفت هستی، این را می‌دانستی؟!؛

وی با اشاره به اینکه از یک بچه کلاس اول هم بپرسی که در کدام دوره وابستگی بیشتری به نفت بوده، پاسخ می‌دهد، تصریح کرد:‌این چه استدلالی است، چه کسی خواسته شما را وابسته نگهدارد و جلوی پیشرفت را بگیرد؟

زیباکلام با بیان اینکه 30 سال قبل مبنای اقتصادی ترکیه کشاورزی بود و امروز 100 میلیارد دلار صادرات دارد، گفت: ما باید بتوانیم بفهمیم که 100 میلیارد دلار صادرات یعنی چه ، چراکه اگر ارقام دولت دهم را باور کنیم صادرات ما به 30 میلیارد دلار هم نمی‌رسد که البته بخشی از آن هم مبنا در نفت دارد.

وی با اشاره به اینکه 20 سال قبل باید با ذره‌بین روی نقشه به دنبال مالزی می‌گشتیم، افزود:‌امروز مالزی قطب صنعتی شده است و آیا آمریکایی‌ها فقط می‌خواهند جلوی ایران را بگیرند و یا سیاست کلی دارند که هیچ کشوری پیشرفت نکند؟

این استاد دانشگاه ادامه داد:‌بیدار شو آقای قدیری ابیانه و ببین که کشورهایی مانند ترکیه و آرژانتین و ... چگونه در طی چند دهه تبدیل به غول اقتصادی شدند.

وی با اشاره به ملاقات هیئت ایرانی و آمریکایی در سال های ابتدای انقلاب در مراسم جشن استقلال الجزایر و صحبت‌های آمریکایی‌ها مبنی بر اینکه ایران را به رسمیت می شناسند،جنگ و خصومتی با ما ندارند و فقط دشمن مشترکی به اسم اتحاد شوروی داریم،حاضر شدند صدها قرارداد و سفارشی که بین ایران و آمریکا وجود داشت(مگر در مواردی که جنبه تهاجمی دارد)را عملیاتی کنند، یادآور شد:‌ اگر این جریان حقیقت دارد پس ریشه دشمنی و مشکل با آمریکا کجاست؟


 حزب الله تحت تاثیر کمک‌های مادی ما قرار دارد

‌زیباکلام در بخش سوم از صحبت‌های خود، تصریح کرد: از جواب آقای قدیری ابیانه باید گفت که پس غرب و آمریکا کارشان را با کف‌بینی و طالع‌بینی پیش می‌برند چراکه آنها 33 سال قبل پیش‌بینی کرده بودند که ایران محور تمدن عظیم خواهد شد و برای همین آمدن که با ما مذاکره کنند.

وی با اشاره به اینکه آقای قدیری ابیانه پاسخ دهد که این تمدن بزرگ چیست، افزود:‌ اگر بگوید بهار عربی، فکر نمی‌کنم هیچ ربطی به نظام و طرز تفکر ما داشته باشد.

زیباکلام با بیان اینکه در یک سال و نیم گذشته در کدام کشور عربی مردم علیه آمریکا شعار دادند، گفت:‌ تا آنجا که من می‌دانم هیچکدام؛ سفارت آمریکا و اسراییل هم همچنان در مصر برقرار است.

وی ادامه داد:‌این جنبش که نامش بهار عربی است اساسا" برای آزادی زندانیان سیاسی، آزادی بیان و حاکمیت قانون است و هیچ ربطی به مسائلی که ما در ایران مطرح می‌کنیم، ندارد.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه آقای قدیری ابیانه تنها موردی که از جنبش‌هایی که ایران الگوی آنهاست نام برد فقط حزب‌الله بود که اگر من بودم از حزب‌الله نام نمی‌بردم، بیان داشت: به دلیل اینکه حزب‌الله از نظر ایدئولوژیک تحت تاثیر ما نیست بلکه تحت تاثیر کمک‌های مادی ما قرار دارد.

وی با بیان اینکه حماس را هم نمی‌توانید مثال بزنید، افزود:‌ حماس در سوریه به سراغ ملت رفت و مانند ما از حاکم قصاب دمشق حمایت نکرد.

در کجای دنیا عملیات نظامی را با هواپیمای باری انجام می‌دهند.

 زیباکلام تصریح کرد: ‌این نظریه جدید روابط بین‌الملل است که در ایران مطرح شده مبنی بر اینکه همه نوکر آمریکا هستند و فقط ایران نیست.

وی با اشاره به اینکه برای اثبات دشمنی آمریکا با ما، چند کار را با هم انجام می‌دهیم، متذکر شد:‌دروغ می‌گوییم، تحریف می‌کنیم و وقایع را آنگونه که باید، نشان نمی‌دهیم.

زیباکلام با بیان اینکه آیا اتفاق طبس واقعا یک عملیات نظامی بود، اظهار داشت:‌ ما بر خلاف مناسبات بین‌المللی دیپلمات‌های آمریکا را در داخل به گروگان گرفتیم،در صورتی که عرف دیپلماسی بین‌المللی می‌گوید اگر دیپلماتی در کشور شما عملی مغایر با اصول دیپلماسی انجام می‌دهد فقط باید اخراجش کرد و حق نداریم از پشت‌بام وارد سفارت شده و چشمش را بسته و دستگیرش کنیم.

وی با اشاره به اینکه آقای قدیری ابیانه واقعه طبس را در تقویم کشور به عنوان عملیات نظامی نوشته، گفت:‌ در کجای دنیا عملیات نظامی را با هواپیمای باری انجام می‌دهند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه من با آقای قدیری ابیانه کار ندارم، نظامی و استراتژیک هم نیستم اما دو ، دوتا می‌شود چهارتا، تصریح کرد:‌ آمریکا در ماه‌های قبل از پیروزی انقلاب کودتا نمی‌کند اما می‌گذارد که شاه سرنگون شود و آن وقت نسبت به کودتا اقدام می‌کند؟ مگر آمریکایی‌ها مغز خر خورده بودند؟

 

دشمنی با آمریکا به منافع ملی ما صدمه وارد کرد

وی با اشاره به اینکه تمام صحبت‌های آقای قدیری ابیانه در خصوص جنایت‌های آمریکایی‌ها تحریف شده است، ادامه داد:‌ آقای ابیانی نیمی از لیوان را می‌بیند و مابقی را نمی‌بیند، تا زمانی که ما سفارت آمریکا را اشغال نکرده بودیم آنها اموال ما را بلوکه نکردند.

زیباکلام با بیان اینکه علت دشمنی با آمریکا را یک مسئله روحی-روانی می‌دانم، متذکر شد:‌ما به پدیده‌ای مثل آمریکا نیاز داریم تا از طریق دشمنی به نام آمریکا، برای خودمان هویت ایجاد کنیم.

وی با اشاره به اینکه قدیری ابیانه ببیند بین تحصیلکرده‌های جامعه چه اندازه طرفدار دارد، بیان داشت:‌ نمی‌خواهد برای جمع کردن طرفدار به مصر و تونس سفر کند.

زیباکلام با بیان اینکه مشکل عدم پیشرفت ما فقط با رابطه با آمریکا حل نمی‌شود، تاکید کرد:‌اگر رابطه ما با آمریکا عادی شود نه یک کیلو تولید گندم ما افزایش می‌یابد و نه جلوی خشک شدن دریاچه ارومیه گرفته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه نباید دچار این خواب و خیال باشیم که در صورت روابط عادی با آمریکا، اینجا گلستان می‌شود، افزود:‌پیشرفت و توسعه یافتگی هیچ ارتباطی به رابطه با آمریکا ندارد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه دشمنی با آمریکا به منافع ملی ما صدمه وارد کرده، ادامه داد:‌ معنی حرفم این نیست که اگر روابط ما با آمریکا عادی شود می‌توانیم یک شبه ره صدساله برویم بلکه باید ببینیم آمریکا و ترکیه و ... چه کردند که امروز قطب اقتصاد صنعتی هستند.

زیباکلام با اشاره به اینکه معتقدم منافع ملی باید خیر و صلاح سیاست خارجی با آمریکا را مشخص کند که با کدام کشور تا چه میزان ارتباط داشته باشیم، گفت:‌ در خصوص آمریکا، آنچه که دیکته می‌کنند بر اساس منافع ملی نیست و هزینه‌های وحشتناکی از منظر سیاسی برای این موضوع پرداخته‌ایم.

وی با بیا اینکه دولت‌ها و خصومت‌ها می‌آیند و می‌روند و مردم می‌مانند، افزود:‌ باید به مردم احترام بگذاریم.

آظهارات قدیری ابیانه:

هر کس به فکر منافع خود است

 محمدحسن قدیری ابیانه در این مناظره اظهار داشت: آمریکا همواره مردم این کشور را مردمانی پرتلاش و سخت‌کوش نشان می‌دهد اما CIA در مصر هزینه می‌کند تا بگوید موفقیت شانسی است و به کار و تلاش بستگی ندارد.

وی با بیان اینکه کنگره آمریکا مصوبه‌ای را برای القای ارزش‌های مورد نظر آمریکا تصویب کرده بود، متذکر شد:‌ اینگونه نیست که آمریکایی‌ها بخواهند ارزش‌های مورد ادعای خود را برای ما صادر کنند در غیر این‌صورت باید از مردم بحرین دفاع و با عربستان مخالفت می‌کردند.

سفیر سابق ایران در مکزیک، استرالیا، تصریح کرد:‌مشکل آمریکایی‌ها با ما این است که آنها بر ما مسلط نیستند و منافع نامشروعشان در ایران برچیده شده است.

قدیری ابیانه یادآور شد: ‌اگر آ«قدر در ارزشها کوتاه بیاییم که حتی بگوییم اسلام را کنار گذاشته و مسیحی شدیم و همه مساجد را هم تبدیل به کلیسا کردیم اگر نخواهیم نوکری آنها را بکنیم با ما مشکل خواهند داشت. این سؤال مطرح است که مگر در آمریکای لاتین آلنده مسلمان بود مه سرنگونش کردند و پینوشه دیکتاتور را حاکم کردند؟ مگر هوگو چاوز مسلمان است؟ مسلمان نباش ولی استقلال خواه باش آمریکا مشکل خواهد داشت ولی  شما مسلمان از نوع حاکمان عربستان باش حمایتت هم می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: ‌آنها دنبال تحمیل ارزش‌هایی هستند که به واسطه آن بتوانند بر ما مسلط شوند.

قدیری ابیانه گفت: ‌اگر به واسطه روابط خوب دیپلماتیک مسائل حل می شد که در قاهره در زمان مبارک که نوکر آمریکا و اسرائیل بود نباید یک میلیون نفر در قبرستان ها زندگی می کردند.

وی اضافه کرد:‌ استراتژی غرب بر این است که کشورهای نفت خیز نباید تولید ثروت داشته باشند بلکه باید در امور روزمره و جاری وابسته به فروش نفت خام باشند و درآمد آن را هم در خرید کالاهای مصرفی ترجیحا خارجی از دست بدهند نه اینکه به امور عمرانی و پیشرفت بپردازند.

قدیری ابیانه در خصوص اظهار تمایل آمریکایی‌ها برای ایجاد رابطه با ایران، بیان داشت: ‌وقتی می‌بینید یک دزد می‌خواهد به خانه شما بیاید ، مطمئنا به دنبال آشتی نیست بلکه می‌خواهد از قفل و بست خانه شما مطلع شود.

وی یادآور شد:‌ در روابط بین‌المللی هر کسی به فکر منافع خود است.

 

آیا ما از رابطه حرفی های قشنگ می‌خواهیم؟

 قدیری ابیانه در بخش دوم سخنان خود، اظهار داشت:‌ خود آمریکایی‌ها در خصوص رابطه با ایران می‌گویند چون در ایران سفارت نداریم نتوانستیم برای سرنگونی نظام، برنامه ریزی مناسبی کنیم.

 وی با بیان اینکه دیپلمات‌های آمریکا در ایران هم حرف‌های قشنگی به مقامات گفتند و حتی با شهید بهشتی هم مذاکره کردند، ادامه داد:‌اما آنها اسناد و مهر ایران را جعل کرده و به دنبال تخریب ما و حمایت از ضد انقلاب و حمایت از تروریستها و تجزیه ایران بودند.

قدیری ابیانه با طرح این سؤال که آیا ما از رابطه حرفی های قشنگ می‌خواهیم یا اینکه می‌خواهیم بدانیم قضیه چه است؟ تصریح کرد: آنها روابط با ایران را برای چه می‌خواهند؟

وی با اشاره به اینکه آمریکا علت مخالفت خود با ایران را این چنین مطرح می‌کند که ایران دنبال سلاح هسته‌ای است، متذکر شد:‌ ما که در زمان جنگ دنبال انرژی هسته‌ای هم نبودیم پس چرا در آن برهه از صدام دفاع کردند.

قدیری ابیانه با بیان اینکه ما با کسی طرف هستیم که اصلا روابط سالم نمی‌خواهد، افزود:‌ این واقعیت موجود است و نمی‌توان چشم را بست.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه اقتصاد ما وابسته به نفت است، اظهار داشت:‌آقای زیباکلام گفت که بودجه سال گذشته با نفت 80 دلاری بسته شد اما من می‌گویم که با نفت 5/81 دلاری بسته شد.

قدیری ابیانه با بیان اینکه اکنون درآمد ما از نفت بیشتر از گذشته است، تصریح کرد: ‌اگر اقتصاد ما وابسته به فروش نفت برای امور جاری باشد اشکال دارد اما اگر از این درآمد برای عمران و آبادانی استفاده کنیم اشکال ندارد.

وی با اشاره به اینکه کتابی با عنوان " عوامل و موانع فرهنگی کار، تولید و پیشرفت" نوشته‌ام، اذعان داشت: ‌باید بدانیم دشمن از رابطه با ما چه می‌خواهد؟

 

انگلیس دیگر قدرت آن زمان را ندارد

 قدیری ابیانه به بیان اینکه انگلیس دیگر قدرت آن زمان را ندارد که برای ایران تصمیم‌گیری کند، متذکر شد:‌ چه نیازی است که مکانی را با حفظ امنیت و مصونیت در کشور در اختیار آمریکایی‌ها بگذاریم که بخواهند از آنجا علیه ما توطئه کنند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی ادامه داد:‌اکنون هم ضرورتی نمی‌بینیم به آمریکایی‌ها مکانی در کشور به عنوان سفارت بدهیم چراکه ضرر رابطه با آمریکا بیشتر از منافع آن است و آنها به صراحت بیان می‌کنند که قصد دارند انقلاب اسلامی را ساقط کنند.

قدیری ابیانه با اشاره به اینکه ایران را صرفا یک کشور قدرتمند، ثروتمند و اسلامی نمی‌بینند، یادآور شد:‌آن ها ایران را بیشتر از این می‌بینند. آ«ها ایران را محور تمدن اسلامی رو به شدن می بینند. وی بیان داشت: ‌خوشبختانه ما در نیویورک در سازمان ملل سفارت داریم.

 

نیمی از نقاط استراتژیک جهان مربوط به دنیای اسلام است

 قدیری ابیانه با اشاره به اینکه ما پیشرفت‌هایی در زمینه‌های مختلف داریم، افزود:‌ اما همین آمریکا که به دنبال این بوده که ایران پیشرفت نکند راجع به کره جنوبی و ژاپن چنین سیاستی نداشت چون آنها در حنب کشورهای کمونیستی بودند و نباید جذب آنها می شدند.

وی با بیان اینکه نظریه هانتینگتون در شکل گیری تمدن بزرگ اسلامی در حال محقق شدن است، تمدنی که ایران محور آن است گفت: جنبش حزب‌الله مصداقی از یک جنبش است که از انقلاب اسلامی الگو گرفته است.

قدیری ابیانه با اشاره به اینکه تحمیل رژیم پهلوی به ایران، اوج دشمنی آمریکا با ایران است، ادامه داد:‌ من ماندم چطور آقای زیباکلام حوادث تاریخی را نخوانده و یا سرپوش رویش می‌گذارد.

وی با بیان اینکه تمدن بزرگ ایرانی را 33 سال قبل پیش‌بینی نکردند بلکه مربوط به خیلی سال قبل است، گفت: قبل ‌از زمانی که اسراییل را تشکیل دهند و شاه و وهابیت و دیگران را سر کار آوردند این پیش‌بینی را می‌کردند و اصولا تشکیل اسرائیل برای مقابله با همین هدف بود.

قدیری ابیانه خاطرنشان کرد:‌ نیمی از نقاط استراتژیک جهان مربوط به دنیای اسلام است.

وی افزود: ‌من متعجبم که آقای زیباکلام در تلویزیون نمی‌بینند صحنه‌هایی که مردم مصر تظارت کرده و پرچم اسرائیل و آمریکا را آتش می‌زنند.

قدیری ابیانه با اشاره به اینکه اکنون حکومت مصر مانند حکومت بختیار است، متذکر شد:‌ حکومت هنوز دست‌نشانده بوده و انقلاب هنوز به پیروزی نهایی نرسیده است، شعارهای مرگ بر آمریکای مردم مصر را نمی‌بینید.

وی ادامه داد:‌ آقای زیباکلام صحبت از انسداد در دمشق می‌کند اما بحرین و اردن را نمی‌بیند.

قدیری ابیانه با تایید صحبت‌های زیباکلام مبنی بر رفتار غیر دیپلماتیک در خصوص گروگان‌گیری در سفارت آمریکا، گفت:‌ مگر کارهایی که آنها در ایران انجام دادند جزء اصول دیپلماتیک بود، اگر یکی از آن کارها را ما انجام می‌دادیم آنها چه می‌کردند؟

 وی با بیان اینکه به بهانه دروغ ارتباط عراق با القاعده، یک کشور را اشغال کردند، اظهار داشت: ‌اشغال یک کشور اشکال ندارد اما اشغال یک سفارت اشکال دارد؛ من مانده‌ام با یک استاد دانشگاه صحبت می‌کنم یا با سخنگوی پنتاگون؟

 

به آمریکا می‌گوییم بشین سر جایت!؛

 قدیری ابیانه با اشاره به سخنان زیبا کلام که گفته بود ما هیچکدام استراتزیست نیستیم به زیبا کلام گفت من دکترای علوم استراتژیک دارم، نمی‌دانم شما در چه رشته‌ای تحصیل کرده‌اید.

زیباکلام پاسخ داد: در رشته دفاع از آمریکا!؛

قدیری ابیانه با اشاره به اینکه امام فرمودند اگر آمریکا یک روزی آدم شد ما هم مشکلی برای رابطه نداریم، تصریح کرد: ‌قبول داریم که حکومتی در آنجا قرار دارد اما با سیاست‌هایش مخالف هستیم.

وی با بیان اینکه ما به آمریکا می‌گوییم بشین سر جایت، ادامه داد:‌ آمریکا حق ندارد با 300 سال سابقه تمدنی، راجع به ایران تصمیم‌گیری کند.

قدیری ابیانه با اشاره به اینکه ژاپن در اقتصاد رشد کرده ، بیان داشت:‌ اما از نظر سیاسی یک کوتوله است.

وی با بیان اینکه اروپایی‌ها می‌گویند که آمریکا سیاست‌ها را به آنها دیکته می‌کند، متذکر شد:‌ ما چرا نمی‌شنویم؟

این تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به اینکه ایران مستقل ترین کشور دنیا است و این را با صدای بلند می‌گویم، خاطرنشان کرد:‌ در ایران سفارت آمریکا و انگلیس تصمیم نمی‌گیرند.

وی با بیان اینکه خودم در ایتالیا و مکزیک زندگی کردم، افزود:‌در مکزیک حرف آخر را سفیر آمریکا می‌زند نه رئیس جمهور مکزیک.

قدیری ابیانه با اشاره به سخنان زیبا کلام که گفته بود مگر آمریکایی ها مغز خر خورده اند گفت بله معتقدیم برخی آمریکایی‌ها مغز خر خورده اند، در پاسخ به زیبا کلام که گفته بود اگر آمریکا می خواست کودتا کند زمان شاه اینکار را می کرد تصریح کرد:‌ چرا باید در زمانی که شاه در حکومت بود به فکر کودتا می‌افتادند؟ آنها پس از پیروزی انقلاب نسبت به این کار اقدام کردند که نافرجام ماند.

وی گفت: اگر منظور از منافع ملی، منافع صرفا مادی است و ارزشها نقشی ندارد، مانند این است که مردی به همسرش بگوید برای منافع مادی خانواده باید به فحشا بپردازی. وی افزود در تعریف منافع ملی ارزشها نیز نقش دارند و ما در تعریف منافع ملی خود ارزش‌ها را لحاظ می کنیم.

قدیری ابیانه با اشاره به اینکه اگر با آمریکا رابطه داشته باشیم مشکلی به مشکلات ما اضافه می‌شود، بیان داشت: ‌وضع ما نسبت به گذشته خیلی بهتر است.

وی تصریح کرد:‌ توصیه می‌کنم کتابم را تحت عنوان "عوامل و موانع فرهنگی کار، تولید و پیشرفت بخوانید. از خواندن آن پشیمان نخواهید شد.

 


۹۱/۰۲/۳۰

نظرات  (۴)

۱۲ تیر ۹۲ ، ۱۵:۵۳ مرضیه صادقی

سلام سخنرانی آقای قدیری در دانشگاه مکزیک دررابطه با حقوق زن در اسلام را کجا میتوانم پیدا کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

۰۹ خرداد ۹۱ ، ۲۳:۰۲ ثمین قاسم زاده
من با نظرات دکتر قدیری ابیانه موافقم . ضمن اینکه معتقدم اگر قرار باشد درآمد نفت را به نسبت مساوی بین ملت ایران تقسیم کنیم مبلغ محدودی به هر ایرانی می رسد که با آن درآمد قشر متوسط جامعه نمی تواند زندگی کنونی خود را داشته باشد . این تولید داخلی و اقتصاد غیر نفتی است که موجب ایجاد رفاه نسبی اقتصادی شده است و اگر بر اقتصاد نفتی تکیه شده بود در حال حاضر چنین وضع نسبتا مناسبی نداشتیم . من قبلا در گروه مپنا کار می کردم و شاهد آن بودم که ما می توانیم نیروگاه های گازی را به صورت بومی تولید و نصب کنیم . آیا این کار در ترکیه یا آرژانتین یا کشورهایی که آقای دکتر زیبا کلام اسم برده اند اجرا شده است ؟ ما در حال گذر به سوی استقلال کامل هستیم . این استقلال محقق نمی شود مگر با خواست همه ملت و مسئولین . مسلما آمریکا یا هر کشور دیگری خواستار پیشرفت ما نیست و ما باید راه خود را طی کنیم . در مورد ژاپن و کره جنوبی من معنقدم علاوه بر اینکه سیاست آمریکا اقتضا می کرده که آنها پیشرفت کنند ، ملت ژاپن و کره جنوبی هم دارای ظرفیت برای پذیرش پیشرفت بودند . متاسفانه به علت استعمار چندین ساله کشورمان توسط انگلیس و آمریکا ما مجبور بودیم ابتدا ظرفیت های خود را برای پیشرفت آماده کنیم و سپس به سوی توسعه گام برداریم . مثلا به علت غرب زدگی بی حد و مرز قبل از انقلاب ، ما بستر فرهنگی مناسب برای پیشرفت نداشتیم . من معتقدم مهندسی فرهنگی پیش نیازی برای پیشرفت اقتصادی است که ما توانستیم گامهایی برای بازگشت به خویشتن در این سی و سه سال برداریم . راه دراز است و یک شبه نمی شود ره صد ساله را طی کرد . رابطه با آمریکا نمی تواند عامل پیشرفت ما باشد و تنها موجب افزایش وابستگی ما خواهد بود .
۰۶ خرداد ۹۱ ، ۰۲:۴۸ آمنه جعفری
 جالب بود مرسی 

 توجه آقای قدیری وزیبا کلام و... را به یک نکته جلب می کنم

نفت 25دلاری درزمانی بود که اونس280 دلاربود ونفت35 دلاری اونس350 دلار نفت80 دلاری زمانی است که اونس طلا1700 دلار است

طلا تازه یک شاخص  ملموس است که می رساند دلار آن زمان 6برابر دلار این زمان است

پاسخ:
نکته صحیحی است.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">