پایگاه شخصی دکتر محمد حسن قدیری ابیانه

دکترای علوم استراتژیک با گرایش مدیریت استراتژیک، معمار پایه یک و عضو نظام مهندسی، مدیر انجمن نخبگان جهان اسلام، سفیرسابق در مکزیک و استرالیا

پایگاه شخصی دکتر محمد حسن قدیری ابیانه

دکترای علوم استراتژیک با گرایش مدیریت استراتژیک، معمار پایه یک و عضو نظام مهندسی، مدیر انجمن نخبگان جهان اسلام، سفیرسابق در مکزیک و استرالیا

اطلاعیه : جهت عضویت و مطالعه مطالب، به آدرس ghadiri1404@ در تلگرام، بپیوندید
محمد حسین قدیری ابیانه
فیلم معرفی قدیری ابیانه در کادر زیر:
Loading
پیوندها
پیوندهای روزانه
طبقه بندی موضوعی
محمد حسین قدیری ابیانه
آخرین نظرات

دوشنبه, ۲۷ شهریور ۱۳۹۶، ۰۷:۴۳ ق.ظ

۰

محمدحسن قدیری ابیانه در گفت‌و گو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری فارس از بیرجند، اظهار کرد: دولت آمریکا به هیچ وجه مایل نیست تحریم‌های ایران را لغو کند و چه در دولت اوباما و چه در دولت ترامپ عملا تحریم‌ها لغو نشد و در حقیقت آن‌ها تلاش کردند ایران را با وعده رفع تحریم فریب دهند.

وی با بیان اینکه کشورهای اروپایی مایل هستند برجام حفظ شود در حالی که تحریم‌ها نیز برقرار است، گفت: آنها می‌گویند اقتصاد اروپا دولتی نیست و بانک‌ها، بیمه‌ها و شرکت‌ها خصوصی هستند و دولت نمی‌تواند برای آنها تعیین تکلیف کند.

👈*آمریکا شرکت‌های اروپایی را بین حضور در بازار ایران یا آمریکا مختار کرده است

کارشناس مسائل سیاسی  ادامه داد: آمریکا چه در دوره اوباما و چه در دوره ترامپ شرکت‌های اروپایی را عملا در معرض انتخاب بین حضور در بازار ایران یا آمریکا مختار کرده است و طبیعتا این شرکت‌ها بازار ثروتمند بیش از 300 میلیون نفری آمریکا را رها نمی‌کنند تا به بازار 80 میلیونی ایران رونمایند.

👈*بازار ایران برای شرکت‌های اروپایی اهمیت دارد

قدیری ابیانه خاطرنشان کرد: آن‌ها دوست دارند هم با ایران و هم با آمریکا در ارتباط باشند و بازار ایران برای آن‌ها اهمیت دارد اما این اهمیت به اندازه اهمیت بازار آمریکا نیست.

وی با اشاره به اینکه آن‌هایی که با ایران رابطه داشته‌اند برای اینکه بازار آمریکا را از دست ندهند حاضر به پرداخت جریمه‌های چند میلیارد دلاری شدند و دیگر جرأت برقراری رابطه با ایران را ندارند، گفت: آن‌هایی که رابطه نداشته‌اند نیز می‌ترسند بازار آمریکا را از دست بدهند و همین امر موجب تحریم عملی ایران شده است.

👈* آمریکا به وظایف خود در برجام عمل نمی‌کند

کارشناس مسائل سیاسی بیان کرد: آمریکا به وظایف خود در برجام عمل نمی‌کند و بخش خصوصی اقتصاد غرب نیز حاضر به ریسک نیست.

قدیری ابیانه با بیان اینکه در زمان اوباما در حالی که کری می‌گفت کشورهای دیگر را تشویق به برقراری رابطه با ایران می‌کند به صورت پنهانی توسط وزرات خزانه‌داری آمریکا آن‌ها را از معامله با ایران برحذر می‌داشت، گفت: البته این به این معنا نیست که دولت‌های اروپایی می‌خواهند تحریم‌ها را بردارند و بخش خصوصی به آن تن نمی‌دهد بلکه آن‌ها نیز مایل هستند که ایران را تحت فشار قرار دهند و تحت فشار نگه دارند.

👈*زیان‌آور بودن قراردادها با شرکت‌های اروپایی

وی ادامه داد: معاملاتی نیز که به ایران پیشنهاد می‌دهند معاملاتی است که برای اقتصاد ایران حتی گاه زیان‌آور است که برای مثال فرانسه پیشنهاد داده که در ایران فروشگاه‌های زنجیره‌ای لوازم آرایشی داشته باشد و یا ایتالیایی‌ها خواستار فروشگاه‌های زنجیره‌ای دوخت لباس ایتالیایی شدند.

کارشناس مسائل سیاسی یادآور شد: شرکت توتال قرارداد بزرگی با ایران بسته که از این نوع قراردادها قبلا نیز بسته بود اما در میانه راه آن را رها کرده بود و اطلاعات دریافتی را در اختیار قطر قرار دادند تا توسط خودشان از چاه‌های گاز مشترک با قطر برداشت کنند.

👈*باید بپذیریم که با برجام تحریم‌ها لغو نخواهد شد

قدیری ابیانه با بیان اینکه این را باید بپذیریم که با برجام تحریم‌ها لغو نخواهد شد، گفت: زمانی که مقام دولتی می‌گوید حتی در صورتی که آمریکا از برجام خارج شود ایران آن را حفظ خواهد کرد و از آن خارج نخواهد شد، پیامی که غرب دریافت می‌کند علی‌رغم میل مقام مصاحبه کننده این خواهد بود که نگران نقض برجام توسط عضو اصلی 5+1 نباشد و ایران اقدام تلافی‌جویانه‌ای نخواهد کرد.

وی ادامه داد: حتی اگر مواضع ایران برفرض بر عدم خروج از برجام باشد نباید چنین موضعی بیان شود زیرا زمینه چانه‌زنی را از بین خواهد برد.

👈*ایران فراتر از برجام به تعهدات خود عمل کرده

کارشناس مسائل سیاسی تصریج کرد: بی‌اعتباری ترامپ در نزد خود آمریکایی‌ها، هم پیمانانش و مردم جهان و بی تجربگی‌اش در بیان این موضع که گروهی را تعیین می‌کند که ایران را ناقض برجام جلوه دهند البته به ضرر آمریکا و به نفع ایران تمام می‌شود و پیشاپیش هرگونه اعلام آمریکا در مورد برجام را بی‌اعتبار می‌سازد و به خصوص اینکه ایران حتی فراتر از برجام به تعهدات خود عمل کرده و به تعهدات خود پای‌بند بوده است.

قدیری ابیانه یادآور شد: تیمی نیز که قرار بود برای ترامپ در یافتن بهانه‌هایی برای ناقض برجام جلوه دادن ایران تلاش کند در اثر اختلافات در کاخ سفید از سمت‌های خود برکنار شدند.

👈*باید دقت کنیم که ایران ناقض برجام معرفی نشود

وی با بیان اینکه ما باید دقت کنیم که ایران ناقض برجام معرفی نشود و اگر قرار است برجام منتفی شود، مقصر آن باید آمریکایی‌ها باشند، گفت: در این صورت آمریکا قدرت ایجاد اتحاد جهانی در تحریم‌های ایران را ندارد هر چند که مکانیسم پیش‌بینی شده در برجام به گونه‌ای است که هر عضو دائم از اعضای شورای امنیت می‌تواند ایران را ناقض برجام معرفی کند و دیگران تا دو ماه فرصت دارند وی را قانع کنند که مثلا برجام نقض نشده است و حتی خود عضو را متهم کنند که وی ناقض برجام است اما در نهایت این کشوراست که تصمیم می‌گیرد قانع شود و یا نشود و اگر بگوید من قانع نشدم کلیه تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران دوباره برقرار می‌شود و هیچ کشوری هم نمی‌تواند آن را وتو کند و البته چنین مکانیسمی در برجام و پذیرش آن توسط ایران جای تعجب دارد.

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به استفاده از فرصت پیش آمده در جهت اثبات خباثت آمریکایی‌ها، افزود: باید تلاش خود را در ابعاد مختلف دیپلماسی و رسانه‌ای چه توسط دولت و چه مراکز غیردولتی به کار گیریم و خوشبختانه حماقت‌های ترامپ و موقعیت ضعیف وی در افکار عمومی جهان ما را در این عرصه کمک می‌کند.

👈*رئیس جمهور از فرصت مجمع سازمان ملل در بیان بدعهدی آمریکایی‌ها استفاده کند

قدیری ابیانه اضافه کرد: یکی از فرصت‌های پیش رو در این رابطه حضور رئیس جمهور و هیئت همراه در مجمع عمومی سازمان ملل است و نطق رئیس جمهور در مجمع و ملاقات‌ها در فرصت حضور و مصاحبه با رسانه‌های گروهی فرصت مناسبی است و امیدواریم تیم آقای روحانی از این فرصت به خوبی استفاده کنند.

👈*آنچه می‌تواند تحریم‌ها را از بین ببرد تحقق اقتصاد مقاومتی است

وی افزود: آنچه می‌تواند تحریم‌ها را از بین ببرد تحقق اقتصاد مقاومتی است که می تواند تهدیدات و تحریم‌ها را به فرصتی برای پیشرفت تبدیل کند و تحریم‌ها را خنثی سازد و اقتصاد مقاومتی هم باید توسط دولت فرماندهی و توسط همه مردم عمل شود.
@ghadiri1404

۹۶/۰۶/۲۷

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">